Návštěvnost

Dnes4
Tento týden75
Tento měsíc830
Celou dobu1259424

Slavonice VI

Slavonice pošesté: 18. – 20. března 2011 (fotografie doplním)

Pátek 18. 3. 2011

 

I tento rok jsme se „na Pepíka“ setkali ve Slavonicích na tvořivém víkendu. Dorazila jsem s Tarataner, Alčou, Fišarkou a především s malým tříměsíčním Radečkem Fišárkem kolem poledního. Hned po ubytování jsem vyrazila s Hannkovou na keramiku k paní Tereze Kuhnové do její dílny. Zde jsme si každá vytočila něco na hrnčířském kruhu. Po nás následovali další, kdo si tuto techniku chtěl vyzkoušet. Po návratu do hotelu, kde jsme byli ubytovaní a kde jsme tvořili, jsme koukali, jak Slávinčina maminka učí základy háčkování.

Od 14 hodin přišel na řadu Peter Hába, vizovický rodák a tvůrce tradičního vizovického pečiva. Učil holky základní výrobky z tohoto pečiva. Holky se s tím popraly úspěšně a vyrobily si plno pěkných věciček. Mezitím některým zájemkyním dával Jaroušek základy pletení z proutí.

Navečír nám Peter připravil zajímavé povídání o stravování a výživě z pohledu tradiční čínské medicíny.

Večer zažily Slavonice první „volání jara“. Každá jsme vytáhla svůj lampion, který jsme si měly s sebou dovézt (ten můj trval 50 km cesty), přidali se i místní a celý lampiónový průvod procházel z jednoho náměstí přes druhé, přes věž k podloubí. Průběžně jsme plnili úkoly k zahnání zimy a přivolání jara. Ze všech lampiónků se nakonec připravila veřejná výstavka.

Poté jsme se „vrhli“ tradiční kolečko, na kterém jsme se představily sobě navzájem. Celkem se nás tam sešlo 33 motalinek!

Ještě tentýž večer přinesla Dáša plný pytel sena, ze kterého vyráběly slepice, kačenky a srdíčky.

 

Sobotu ráno jsme začínali leptem skla. Ozdobily jsme si malé svícínky nebo i větší lahve.

V externí dílně u paní Krajčovičové se tiskalo. Ale tentokrát nejen trika, ale i polštářky,

prostírání a jednotlivé obrázky použitelné prakticky kdekoliv.

Ještě před obědem vedla Pavla kurz drátěného šperku. Dovezla spoustu různých barevných skleněných korálků a barevných drátků.  Každá jsme si tam vybrala. Oprava nemohly jsme si vybrat. Šperky jsme nakonec tvořily průběžně celý den. Tolik nás bavily a tolik nám daly zabrat.

A zrovna v tuto dobu kde se vzala tu se vzala regionální televize. Pokud chcete vidět natočenou reportáž,

mrkněte na tento odkaz: ()

Ve formance se mezitím již opět plstilo, tentokrát nejenom suchou, ale i mokrou technikou. Suché plstění především využily ty, které nebyly přítomné na podzim. My ostatní jsme v teplé voda a s mýdlem s jelenem hladily vlnu. Po neustálém opakování nám vznikl balónek. Potom jsme si ještě vyzkoušely „abstrakci“ a vznikly další zajímavá dílka.

Na odpoledne pro nás Slávka pozvala Lenku Šátkovou, mistryni v háčkování všeho, na co si jen vzpomenete Nedělaly jsme nic složitého, vlastně jen krátké sloupky, dlouhé sloupky, řetízková očka. Ale po několika desítkách minut, spíš po několika hodinách vznikla nádherná želvička. Měla jsem z ní opravdu velikou radost. Lenka nám také vyprávěla o natáčení Dne D. Na šestou nám Lenčin manžel Tomáš připravil projekci jejich společné cesty po Estonsku.

Po přednášce ještě Méďa učila holky skládat okenní průsvity z barevného pergamenového papíru.

 

V neděli ráno jsem zase něco učila ostatní já. Jelikož se blíží Velikonoce, přišly na řadu madeirové kraslice a kraslice polepované slámou. Děvčatům to šlo pěkně od ruky a vrtačky se točily na plné obrátky. Tak jsem brzy zapálila kahan, nahřála nějaké voskové baravičky a začaly se zdobit dírky. Mezitím mi Heďa pomohla rozžehlit namočenou a rozříznutou slámu. Ukázaly jsme si některé základní tvary na zdobení slámovou technikou a holky si vyzkoušely, jak se zdobí vajíčka tímto způsobem.

Pak jsem ještě s Icci a EvouF šla malovala hrnečky.

Poté jsme opět dokončovaly všechny rozdělané práce a uklízely se naše pracoviště

Tak a ještě rychle společné foto a ……………

Icci Mašlička Heďa Dáša Adam Peter

Ada Mia Méďa Semi

Mája Sedlmaja Pavel EvaPok Vlasti Drahuška Dáša55 Jarmmil Pavla EvaF

Valko Hannkova Tarataner Markéta Radeček Slávka Fišarka Jarda

 

A už tu je zase konec a my se musíme rozjet do svých domovů. Ale i tentokrát jsme naplánovali podzimní setkání. Sjedeme se opět v říjnu, a to už ve čtvrtek 27.10. Ale některé z nás možná dorazí už v létě…

.

Kopírování obsahu

Kopírování našich textů do Vašich stránek bez odkazu na nás je považováno za krádež. Přečťěte si: eAdvokacie

.

Novinky

Fungující stránky

Webové stránky jsou po delší době opět funkční. Bohužel ne plně. Problémy jsou ještě s galerií, ale ty, doufám, budou brzy také vyřešené. Děkuji za trpělivost.

Betonové dekorace a šperky

Během roku 2018 jsem vyzkoušela novou techniku - práci s betonem. Zle z něj udělat betonové obaly na květináče, svícny, krmítka pro ptáky, ale třeba i originální šperky...

Číst dál...

Betlémské trhy v Třebechovicích p.O. 2015

Jak jsem již informovala, v sobotu 19.12.2015 proběhl pro velký úspěch 2. ročník Třebechovických trhů...

.

Číst dál...