Návštěvnost

Dnes17
Tento týden92
Tento měsíc1197
Celou dobu1257928

Ubrousková technika (decoupage)

Obrázek z ubrouskové techniky
Obrázek z ubrouskové techniky
Ubrousková technika se v poslední době hodně rozšířila a zdobí se s ní snad všechny možné předměty. Jedná se o jednoduchou techniku, kterou se dají vykouzlit nádherné věci. Stačí si je vybrat papírový ubrousek s motivem, který se Vám líbí (nyní seženete snad v každém papírnictví ubrousky, které jsou určené právě na tuto techniku). Ubrousek můžete lepit snad na jakýkoli předmět (dřevo, keramika, sklo, svíčky, papírovou krabičku, proutí, CD, plech,...).

Postup:

Pokud nemáte zdobený předmět světlé barvy, přetřete ho aspoň bílým nebo krémovým Balakrylem. Na tmavém by pak motiv na ubrousku nevynikl. A nechte zaschnout.
Z ubrousku opatrně vystřihněte motiv, který jste si vybrali (nebo použijte celý ubrousek), a dvě spodní vrstvy ubrousky sundejte – zůstane vám jen vrchní s motivem.
Dále potřebujete speciální lepidlo na ubrouskovou techniku, se kterým se pracuje lépe, ale je drahé. Klidně Vám postačí buď obyčejný bezbarvý (matný nebo lesklý) lak - Balakryl, Sportakryl nebo lepidlo Herkules. Pokud použijete speciální lepidlo, natřete místo na předmětu, který jste si vybrali pro dekorování, a ubrousek opatrně položte a při tom opatrně vyhlazujte štětcem s tímto lepidlem. Při použití bezbarvých laků, stačí natřít jen malou část (asi 1×1 cm) a ubrousek opatrně nalepte a od středu ke krajům vyhlazujte štětcem s lakem. Ale opratně, obrázek by se Vám mohl trhat.
Po zaschnutí speciálního lepidla celé přelakujte bezbarvým lakem či lepidlem, při lepení ubrousku lakem není třeba přelakovávat.

Při zdobení květináčů, přelakujte důkladně vnitřek a spodek (aspoň dvakrát). Jinak by se Vám mohl ubrousek zničit. Já osobně používám zdobené květináč raději jako obal.
Další možností je bez použití "mokrého" lepidla či laku. Světlou rovnou podložku natřete lepidlem Herkules a nechte téměř zaschnout. Ideální je takový stav, když se lepidlo ještě tvaruje po přitlačení prstu. Po té přiložte ubrousek, na něj pečicí papír a přejeďte teplou žehličkou. Ubrousek se Vám přilepí bez jakýchkoli vrásek a protrhnutí. Nakonec opět přelakujte pro lepší mechanické vlastnsoti výrobku. Nevýhodou může být, že protlačené důlky, které bývají na krajích ubrousku, zcela nezmizí, a dále, že tato technika lze použít pouze na rovnou podložku.

Rozměry ubrousků se Vám při použití bezbarvého laku o něco zvětší.
Pokud nemáte hezký rámeček, můžete ho přetřít barvou, např. Balakrylem. Rámeček nechte uschnout a ještě ho můžete dozdobit. Například ho polepit motivky z ubrousku, které budou ladit s obrázkem. Ke zdobení rámečků můžete použít i různé materiály, např. zrnka kávy, kukuřici, mušle, kuličky černého pepře, vločky, korkové zátky, sádrové odlitky, lístky, kamínky... Dále můžete použít hmotu schnoucí na vzduchu.
Níže jsou popsány další základní úpravy rámečků a obrázků.

Krakelování
Krakelování
Krakelování

Krakelováním dosáhnete vzhledu starého popraskaného povrchu. Dekorovaný předmět natřete nejlépe tmavou barvou, po zaschnutí naneste krakelovací lak, ten nechte zaschnout. Poté naneste vrchní světlejší barvu. Tah štětcem s lakem by měl být jedním směrem a pouze v jedné vrstvě. Vrchní barva na lak do kříže. Místa, která jste již jednou natřeli, nenatírejte znova, jinak by nedošlo k popraskání. Krakelovací lak by neměl schnout déle jak 6 hodin, poté už prasklinky nevyniknou.
Velikost praskliny je tím větší, čím je silnější vrstva krakelovacího laku a čím více barvy nanášíte na krakelovací lak (důležitější faktor) a doba schnutí krakelovacího laku (lépe dříve, ale krakelovací lak už nesmí lepit).

Pokud chcete, aby prosvítala struktura zdobeného materiálu (rámečku), je třeba ho nejprve natřít bezbarvým lakem (místo spodní tmavší barvy), jinak by povrch krakelovací lak vsákl.
Pokud budete mít na hotovém výrobku nepěkná nenatřená místa, stačí je malým štětečkem zaretušovat použitou barvou. Tam, kde je to opravdu neopravitelné, polepte motivem z ubrousku nebo jiným dekoračním předmětem.

Levnější náhrada krakelování

Pokud máte velkou plochu na krakelování a je Vám líto drahého krakelovacího laku, nejprve naneste první vrstvu barvy, měla by být světlejší. Nechte ji zaschnout a pak stačí vzít svíčku, nebo kus vosku a předmět pořádně povoskovat. Pak naneste druhou barvu - tmavější. Nechte opět zaschnout a pomocí "šmirgl" papíru obruste navoskovaná místa. Vypadá to celkem efektně. Další levnější variantou krakelovacího laku je obyčejné lepidlo Herkules. Stačí ho natřít, nechat zaschnout a pak dále přetřít druhou barvou.

Tupování

Velice pěkně vypadá technika, která se nazývá tupování. Potřebujete pouze barvu a houbičku (nebo tupovací štětec). Namíchejte si v malém množství potřebné odstíny barvy. Stačí bílý Balakryl, ze kterého si odlijete trochu barvy a přidáte barvičky na tónování (Primalex), tím dosáhnete požadovaného odstínu. Na rámeček barvu nanášejte houbičkou. Houbičku je lepší před otisknutím na rámeček otřít, aby na něm nebylo mnoho barvy. Ťukejte na povrch. Tato technika je jednoduchá a přitom efektivní.

Pískování - ubrousková technika
Pískování - ubrousková technika
Pískování

Na techniku zvanou pískování se používá buď obyčejný vypraný písek, který se najemno proseje či koupí, nebo se dá použít úplně obyčejná krupice či dětská krupička. Záleží na tom, jakou chcete mít hrubost.
Rámeček (nebo část obrázku) natřete silnější vrstvou lepidla (Herkules), dostatečně posypte po celém povrchu pískem a rukama důkladně přimáčkněte. Chvíli nehcte zaschnout. Poté rámeček zvedněte a nepřilepený písek lehce oklepte. Po chvíli ho můžete jemným štětcem slabě natřít tekutým lepidlem nebo lakem. To proto, aby vám již žádný písek neopadával. Nechte vytvrdnout, nejlépe do druhého dne. Po té ho ještě můžete dozdobit tupováním.
Pískovat můžete i květináče, celé nebo pouze na částech povrchu, které si předem tužkou vyznačíte.
Podobného výsledku byste měli dosáhnout i použitím strukturovací pasty, u které se přiznám, že jsem ji ještě nezkoušela.

Papírový rámeček
Papírový rámeček
Papírový rámeček

Velmi netradičně vypadá také rámeček ze směsi na výrobu papíru. V mém případě je použita buničina. Ale postačí Vám, když si namočíte a poté rozmelete noviny či jiný starý papír, nebo použijete mokrý toalení papír. Pak ho zbavte většiny vody a po částech nanášejte na kraj obrázku. Po ozdobení celého obrázku nechte důkladně proschnout. Při schnutí může docházet na místech k odlupování „papírového rámečku“. U ještě vlhkého materiálu ho můžete dotvarovat, nebo následně přilepit. V mé galerii najdete obrázek nazvaný „Dýně-buničina“, kde je rozpracovaný rámeček. Původní šedá barva papíroviny je přetřená na zeleno a dodělaná tupováním žlutou barvou.

Obrázek versus Puzzle

Pokud si chcete ubrouskovou technikou vyrobit trochu netradiční obrázek, můžete použít lékařské špachtle či dřívka od nanuků, které k sobě z rubové strany slepte izolepou (aby se nerozjížděly) a na lícovou nalepte dle výše uvedeného postupu ubrousek. Po zaschnutí přilepte izolepou, nebo tavnou pistolí provázek a můžete obrázek pověsit . Nebo izolepu, která spojuje špachtle, odlepte, ubrousek ve spojích prořízněte a máte dětské puzzle.

Pokud nemáte dřevěné destičky, na které byste mohli vytvořit obrázek z ubrousku, stačí Vám karton, který důkladně přetřete světlou barvou a pak pokračujete podle postupu.
Ani absence rámečku není nenahraditelná. Buď na obrázek na okraj použijete metodu pískování, nebo na něj nalepíte proužky vyšší lepenky, které Vám nahradí rámeček (naleznete také v mé galerii), přetřete barvou, přelepíte ubrouskem, popískujete,… záleží jen na Vás.

 

Galerie

 

.

Kopírování obsahu

Kopírování našich textů do Vašich stránek bez odkazu na nás je považováno za krádež. Přečťěte si: eAdvokacie

.

Novinky

Fungující stránky

Webové stránky jsou po delší době opět funkční. Bohužel ne plně. Problémy jsou ještě s galerií, ale ty, doufám, budou brzy také vyřešené. Děkuji za trpělivost.

Betonové dekorace a šperky

Během roku 2018 jsem vyzkoušela novou techniku - práci s betonem. Zle z něj udělat betonové obaly na květináče, svícny, krmítka pro ptáky, ale třeba i originální šperky...

Číst dál...

Betlémské trhy v Třebechovicích p.O. 2015

Jak jsem již informovala, v sobotu 19.12.2015 proběhl pro velký úspěch 2. ročník Třebechovických trhů...

.

Číst dál...