Návštěvnost

Dnes32
Tento týden107
Tento měsíc1212
Celou dobu1257943

Svíčky

Pokud máte rádi svíčky a jste jen trošičku zruční, zkuste se vyrobit si svíčku sami. Výroba není těžká a náklady na materiál jsou také minimální. V následujících řádcích naleznete základní druhy laické výroby svíček po domácku.

Výroba svíček z parafínu

Na výrobu svíček můžete použít formy, kterých je všude kolem nás dost – různé skleničky, kelímky od jogurtů (ty pevnější), rybiček, staré plechové trychtýře, hrníčky, nebo si je můžete vyrobit samy (ze sádry, plastu či zkrouceného nebo různě ohýbaného tvrdého papíru – ten je vhodné natřít (nastříkat) silikonovým nebo stolním olejem).

Postup

Svíčka z vosku
Svíčka z vosku
Parafín se taví v hrnci nebo plechovkách ponořených do jiného hrnce s vodou, ale jde to i přímo nad plamenem. Po celou dobu tavení parafínu sledujte, aby se z něj nekouřilo, jinak ho z plotny odstavte. Parafín se dá koupit v obchodě, ale stejně tak můžete použít zbytky vyhořelých svíček. Pokud nejste spokojeni s barvou parafínu, můžete ho přibarvit voskovkami nebo barevným parafínem.

Ustřihněte si knot (který si koupíte, nebo použijete se staré svíčky) tak dlouhý, aby přesahoval formu asi o 1 – 2 cm a kleštičkami stiskněte spodní část do plíšku (ten použijte po vyhořelé čajové svíčce). Knot by se měl nejprve ponořit do rozpuštěného parafínu, aby ho do sebe nasákl a po té dobře hořel. Knot s plíškem volně vložte nebo přilepte do středu formy silikonem, chemoprenem nebo jiným vhodným lepidlem. Po zaschnutí lepidla horní část knotu vložte mezi dvě špejle, které položíte na horní okraj formy propíchnutím knotu špendlíkem zafixujete (případně „přilepte“ voskem). U širší formy použijte raději více knotů.
Do formy můžete vkládat např. mušličky, kamínky, korálky, sušené plody, skořici, květy, těstoviny, kávová zrna atd. (test odolnosti proti horku – vložte předměty do horké vody, pokud vydrží a nezdeformují se, můžete je použít). Předměty je nutno dávat co nejdále od knotu. I tak hrozí nebezpečí, že až svíčka odhoří k těmto předmětům, vznítí se.

Parafín nalévejte zhruba při teplotě 80 – 90 °C. Při nalévání směsi do forem musíte počítat s tím, že při tuhnutí parafin zmenšuje svůj objem a budete ho zřejmě muset dolévat. Zároveň je nutné propichovat vzniklý škraloup. Pokud by vznikl škraloup, mohlo by se stát, že se parafín smrští od některé stěny formy. Při zdobení svíčky různými dekoracemi nalijte nejprve jen trochu parafínu, vložte předměty, nechte trochu ztuhnout a parafín dolijte. Pokud chcete vyrobit víceberevnou vrstvenou svíčku, nalijte určité množství parafínu a nechte pár minut ztuhnout. Poté nalijte parafín jiné barvy. Barvy se mohou i trochu prolínat, vše záleží na teplotě parafínu a době mezi naléváním jednotlivých barev. To vše zjistíte pouze praxí.
Po částečném vychladnutí můžeme vložit svíčku i s formou do ledničky a nechat ji zde asi hodinu. Po té se ji podaří snadno vyklepnout.
Pokud chcete aby Vám svíčka voněla, tak do rozehřátého vosku kápněte pár kapek vonného oleje. Nemělo by ho ale být příliš. Můžete také nakapat pár kapek vůně proti komárům. Toto oceníte při letním posezení na zahradě.
Pro zvýšení lesku svíčky je také možno je namáčet do liholaku.
Svíčky se dají zdobit různými technikami a předměty jako např. barvičkami na sklo nebo ubrouskovou technikou.

Výroba forem

Při nedostatku různých kelímků si můžete formu na svíčku vyrobit sami. Jednou z jednodušších a rychlých možností je vyrobit si je z tvrdého papíru. Papír složíte do různých tvarů – válců, kuželů, jehlanů,... Kraje pečlivě slepte izolepou, případně si vypomožte modelínou. Nebo si z tvrdého papíru (či vlnité lepenky) vystřihněte pruh, který vytvarujte podle Vaší představy – hvězdu, srdíčko, trojúhelník, víceúhelník,...

Výroba gelových svíček

Svíčky
Svíčky
Výroba gelových svíček je obdobná jako výroba svíček vyráběných z vosku. Jen místo parafínu použijete gel určený na výrobu svíček a formou je zde průsvitná sklenička, ze které se svíčka nevyklápí.
Velmi pěkný efekt dosáhnete, když do skleničky nalámete kousky studeného gelu a ty pak zalijete roztaveným gelem. Vznikne křišťálová struktura. Po zatuhnutí potom nalijte asi 0,5 cm barevného gelu. Ten se po několika dnech začne prolínat s čirým a vznikne tak pozvolný přechod.
Pozor, aby se do gelu nedostala voda – gel by získal matnou barvu. Gel lze koupit v čiré barvě nebo již zabarvený. Také ho můžete přibarvovat přímo ve skleničkách (kápnete trochu barvy a promícháte špejlí), můžete použít i více barev.
Na výplň opět použijte dekorační předměty odolné proti horku – mušličky, kamínky, korálky, sušené plody, květy, těstoviny... Ještě než zatuhne gel, můžete dekorace opatrně špejlí rovnat do správné polohy. Sklenice by měly být dostatečně silné, aby Vám při hoření nepraskly (test –přelijte sklo horkou vodou).
Pokud chcete, aby svíčka pěkně voněla, přidejte do gelu pár kapek aromatického oleje.

 

Výroba svíček tažením

Tažená svíčka
Tažená svíčka
Rozehřejte si parafín ve vyšší a užší plechovce (po párcích, hrášku) ponořené ve vodní lázni, případně dobarvěte. Vezměte si delší knot, který budete ponořovat do roztaveného parafínu. První ponor je delší, aby se parafín vsákl do knotu. Knot vytáhněte a nechte trochu zchladnout. Po té opět rychle pohořte, vteřinku posečkejte a rychle vytáhněte, nechte ochladit. Několikrát opakujte. Při velmi rychlém ponoření a vytažení Vám na knotu moc vosku neulpí, naopak při delším sečkání se Vám parafín z právě dělané svíčky roztaví. Proto je velmi důležitá teplota parafínu. Měla by být nižší (70 °C). Až dosáhnete Vámi chtěného průměru, dorovnejte spodní část svíčky, aby stála rovně. Pokud máte svíčku dosti tvárnou, můžete si trochu zploštit (válečkem na těsto) a opatrným pohybem kroutit (viz obrázek).

Výroba svíček z včelích plástů

Včelí plásty se před stáčením musí mírně zahřát (v létě stačí na slunci, v zimě na mírně rozehřátém topení). Správná teplota je taková, při které se vosk už neláme, ale ještě netaví. Po té z plástů vyřízněte obdélník či lichoběžník, vložte knot (viz obrázek), který důkladně zamáčkněte do okraje a začněte smotávat svíčku. Podle tvaru lichoběžníku budete mít rozdílnou tloušťku a výšku svíček. Ze zbytků pláství si můžete vykrajovátky vykrojit různé motivy (prasátka, čtyřlístky, hvězdičky, zvonečky,…) a nalepit je na již hotovou svíčku nebo připevnit k dárku. Nebo při posledních centimetrech smotávání svíčky, můžete vykrojit motivy přímo na svíčce.

Vceli_svicka_01
Vceli_svicka_01
Vceli_svicka_02
Vceli_svicka_02
Vceli_svicka_03
Vceli_svicka_03
Vceli_svicka_04
Vceli_svicka_04
Vceli_svicka_05
Vceli_svicka_05

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výroba svíček z parafinových granulí do skleničky

Knot s plíškem se postaví do středu skleničky a zkrátí tak, aby převyšoval asi 1 cm nad okraj skleničky. Obsah skleničky zasypte granulemi parafinu až po vrch, zamáčkněte prsty, a dosypte. V průběhu hoření je možno granule přisypávat, nebo zaštipovat knot tak, aby plamen nekouřil.

Pěkné svíčky naleznete zde.

 

Galerie

 

.

Kopírování obsahu

Kopírování našich textů do Vašich stránek bez odkazu na nás je považováno za krádež. Přečťěte si: eAdvokacie

.

Novinky

Fungující stránky

Webové stránky jsou po delší době opět funkční. Bohužel ne plně. Problémy jsou ještě s galerií, ale ty, doufám, budou brzy také vyřešené. Děkuji za trpělivost.

Betonové dekorace a šperky

Během roku 2018 jsem vyzkoušela novou techniku - práci s betonem. Zle z něj udělat betonové obaly na květináče, svícny, krmítka pro ptáky, ale třeba i originální šperky...

Číst dál...

Betlémské trhy v Třebechovicích p.O. 2015

Jak jsem již informovala, v sobotu 19.12.2015 proběhl pro velký úspěch 2. ročník Třebechovických trhů...

.

Číst dál...