Návštěvnost

Dnes60
Tento týden861
Tento měsíc2581
Celou dobu1273719

Motání ruliček

Ruličky vytvoříte z tenkého papíru. Nejvíce se na ně hodí papír ze Zlatých stránek, novin, letáků a různé slabé papíry. Čím papír o menší gramáži (čím tenčí), tím budete mít ruličky jemnější. Tyto papíry se hodí spíše na menší výrobky. Z papírů o vyšší gramáži jsou ruličky tužší a jsou lepší na větší výrobky nebo na osnovní ruličky. Plete se z neplněných a nelakovaných papírů (např. z barevných lakovaných letáků se špatně plete a nedrží na nich barva). Doporučuji plést jeden výrobek vždy z jednoho typu papíru.
Nastříhejte si stránku na proužky asi 7 cm široké. Noviny můžete stříhat naležato – docílíte tak delších pruhů a tím i delších ruliček. Dále potřebujete špejli, okolo které budete plést ruličku, a lepidlo. Nejprve si roh pruhu papíru přetřete lepidlem (obr. 1). Někomu může vyhovovat potřít lepidlem papír až po tom, co namotá ruličku. Špejli položíte přes protější okraj pruhu novin, než jste lepili, asi na 45° (obr. 2). Podle úhlu budete mít různou délku a tuhost ruličky. Přeložíte roh papíru přes špejli, prstem přisunete papír ke špejli a špejli začnete koulet po papíře (obr. 3 a 4).

motani01
motani01
motani01
motani01
motani01
motani01

 

Až namotáte celý pruh papíru. Lepidlo Vám ruličku udrží pohromadě (obr. 5). Rulička se Vám bude mírně rozšiřovat, to je správně. Špejli vytáhněte (obr. 6 a 7) a použijte na motání nové ruličky.

Motani_rulicek04
Motani_rulicek04
Motani_rulicek05
Motani_rulicek05
Motani_rulicek06
Motani_rulicek06

 

Pro rychlejší motání a menší spotřebu lepidla můžete vyzkoušet polepování více pruhů papíru najednou (obr. 8). Dáte na sebe 10-15 pruhů, které posunete vždy o malý kousek (asi 0,5 cm). Takto poskládané papíry přetřete lepidlem v tubičce, nebo i Herkulem (obr. 9). Nesmíte jich však natírat moc, nebo Vám lepidlo mezitím zaschne. Delšího pruhu docílíte i tak, že slepíte dva pruhy kratší stranou k sobě (obr. 10).

Motani_rulicek07
Motani_rulicek07
Motani_rulicek08
Motani_rulicek08
Motani_rulicek09
Motani_rulicek09

 

Ruličky se napojují tak, že vezmete novou ruličku, užší konec namočíte v trošce lepidla (obr. 11) a zasunete jí do ruličky, kterou již pletete, nebo do osnovní ruličky. Stačí opravdu jen malinko lepidla. Při větším množství se Vám může rulička trochu rozmočit a půjde špatně zasunout. Někdo plete, aniž by lepidlo používal. Pokud bude nová rulička širší než ta, do které ji chcete zasunout, tak ji stačí zploštit a přehnout na půl.

Motani_rulicek11
Motani_rulicek11
Motani_rulicek12
Motani_rulicek12

 

.

Kopírování obsahu

Kopírování našich textů do Vašich stránek bez odkazu na nás je považováno za krádež. Přečťěte si: eAdvokacie

.

Novinky

Fungující stránky

Webové stránky jsou po delší době opět funkční. Bohužel ne plně. Problémy jsou ještě s galerií, ale ty, doufám, budou brzy také vyřešené. Děkuji za trpělivost.

Betonové dekorace a šperky

Během roku 2018 jsem vyzkoušela novou techniku - práci s betonem. Zle z něj udělat betonové obaly na květináče, svícny, krmítka pro ptáky, ale třeba i originální šperky...

Číst dál...

Betlémské trhy v Třebechovicích p.O. 2015

Jak jsem již informovala, v sobotu 19.12.2015 proběhl pro velký úspěch 2. ročník Třebechovických trhů...

.

Číst dál...