Návštěvnost

Dnes6
Tento týden81
Tento měsíc1186
Celou dobu1257917

Točené pletení

Překřížíte si dvě ruličky (obr. 1) a zasunete mezi ně ještě jednu ruličku (obr. 2). Většinou Vám tento počet stačí, protože se touto technikou pletou úzké výrobky. Doprostřed tohoto kříže postavte předmět, podle kterého chcete oplétat (obr. 3).

Točené pletení 01
Točené pletení 01
Točené pletení 02
Točené pletení 02
Točené pletení 03
Točené pletení 03

 

  

 

 

 

 

 

Přes první a poslední ruličku, které koukají zpoza předmětu, si položte pomocnou ruličku č. 0 (obr. 4). Plést se začne tak, že uchopíte ruličku č. 1 a přehnete ji přes ruličky č. 0 a č. 2 (obr. 5). Dále vezmete ruličku č. 2 a přehnete ji přes ruličky č. 1a č. 3 (obr. č. 6).

Točené pletení 04
Točené pletení 04
 
Točené pletení 05
Točené pletení 05
 
Točené pletení 06
Točené pletení 06

Stejným způsobem pokračujete, i když dopletete na konec první řady. Tzn., že vezmete ruličku n-1 (=předposlední) a přehněte ji přes ruličku n-2 (=předpředposlední) a ruličku n (=poslední), obr. 7, vezmete ruličku n a přehnete ji přes ruličky n-1 a č. 0 (obr. č. 8), vezmete ruličku č. 0 a přehnete ji přes ruličku n a ruličku č. 1(obr. č. 9)… Snad je to pochopitelné.

Točené pletení 07
Točené pletení 07
 
Točené pletení 08
Točené pletení 08
 
Točené pletení 09
Točené pletení 09

Opakuje se to stále dokola (obr. 10). Plete se vždy spodní ruličkou. Plete se všemi ruličkami (ne jen jednou nebo dvěma), proto se všechny ruličky postupně nastavují. Ukončuje se tak, že vyndáte předmět, okolo kterého jste oplétali (obr. 11), a konce ruliček jednoduše zastřihnete asi na 1-2 cm, ohnete a přilepíte k pletenému polotovaru (obr. 12, 13).

Točené pletení 10
Točené pletení 10
 
Točené pletení
Točené pletení
 
Točené pletení 12
Točené pletení 12

Pokud dno už nehodláte nijak více upravovat, pomocnou ruličku č. 0 (obr. 14) zastřihněte (obr. 15), potřete lepidlem a zasuňte podnásledující ruličku (obr. 16).

Točené pletení 13
Točené pletení 13
 
Točené pletení 14
Točené pletení 14
 
Točené pletení 15
Točené pletení 15

Pokud jste asi až teď vzpomněli, že chcete mít pevné dno, není pozdě. (Také jste si ho mohli připravit klasickým způsobem na začátku). Podle oplétané nádoby si vystřihněte dva kartony. Jeden nalepte ze sponu na upletený polotovar (obr. 17), nechte zaschnout, otočte a odstřihněte středy ruliček (obr. 18), aby ve středu zbytečně nedělaly boule.

Točené pletení 16
Točené pletení 16
 
Točené pletení 17
Točené pletení 17
 
Točené pletení 18
Točené pletení 18

Potřete lepidlem druh karton a přilepte zevnitř k prvnímu kartonu (obr. 19). A máte hotový výrobek (obr. 20).

Točené pletení 19
Točené pletení 19
 
Točené pletení 20
Točené pletení 20

 

 

 

 

 

 

 

 

Věneček
Věneček
Věneček

Pokud opletete užší předmět délky zhruba 40-60 cm (např. lepidlo v tubičce, které budete průběžně povytahovat, trubku po alobalu,…), zakončete ruličky tak, že je zkráťte a přilepte k následující ruličece. Tím vám vznikne větší plocha na následné slepení obou konců. Oba konce slepte lepidlem a přidržte, stáhněte drátkem, nebo slepte tavnou pistolí. Pokud lepíte obyčejným lepidlem, tak věneček můžete položit do hrnce o stejném průměru a nemusíte ho džet. Takto Vám vznikne věneček, který můžete ozdobit podle ročního období. Pro tvorbu věnečků, podkov, či jiných úzkých „trubiček“ používám už natřené (namořené) ruličky. Pak už byste se nemuseli dostat štětcem dovnitř a průsvitala by Vám bílá místa. Pukud máte spoj hodně viditelný, nezoufejte si. Při zdobení na něj umístěte např. mašli, nebo jinou dekoraci.

 

Papírová podkova

Pokud nespojíte konce válečku dohromady, ale pouze ohnete, vznikne Vám podkova. Na drobné podkovy jsem neoplétala žádný předmět, ale pletla jsem od oka, aby byly ruličky co nejblíže středu. Tvar udržíte snadno. Začala jsem tak, že jsem si svázala potřebný počet ruliček (v mém případě pět, 4 + 1 pomocnou ruličku), obr. 1. Jednotlivé ruličky jsem si rozevřela do hvězdice tak, abych měla pomocnou ruličku č. 0 a ruličku č. 1 těsně vedle sebe (obr. 2). Postup je dále stejný jako výše. Uchopíte ruličku č. 0 a přehnete ji přes ruličky č. 1 a č. 2 (obr. 3).

Podkova 01
Podkova 01
 
Podkova 02
Podkova 02
 
Podkova 03
Podkova 03

Dále vezmete ruličku č. 2 a přehnete ji přes ruličky č. 0 a č. 3 (obr. 4). Stejným způsobem pokračujete dál (obr. 5, 6 a 7).

Podkova 04
Podkova 04
 
Podkova 05
Podkova 05
 
Podkova 06
Podkova 06

Upletete zhruba 20 cm dlouhý váleček (asi na 8 cm vysokou podkovičku), zastřihnete konce ruliček (obr. 8) a pomocí lepidla přichytíte konce (obr. 9).

Podkova 07
Podkova 07
 
Podkova 08
Podkova 08
 
Podkova 09
Podkova 09

Před nalakováním vytvarujte podkovu a práhněte provázkem nebo gumičkou (obr. 10), aby Vám držela tvar. Po nalakování se už téměř nehne. Malou ozdobičkou dodáte podkovičce šmrnc (obr. 11).

Podkova 10
Podkova 10
 
Podkova 11
Podkova 11
 
Podkovičky
Podkovičky

 

Papírový stromeček

Papírový stromeček je pleten technikou točeného pletení. Je několik možností, jak stromek plést. Můžete ho plést ze shora i ze zdola, podle nějaké formy i bez ní. Nyní Vám popíši způsob, jak jsem pletla já a pak popíši ostatní možnosti.
Vezměte si čtvrtku, ze které si stočte jehlan, slepte izolepou a zastřihněte spodní část do roviny. Jak bude vysoký jehlan, tak bude zhruba vysoký stromeček. Formu jsem použila proto, aby měl stromeček pravidelný tvar. Podle stočení čtvrtky si můžete zvolit stromeček vysoký a dlouhý nebo malý a baculatý. Pak vezměte ruličky, které nalepte izolepou z vnitřní části jehlanu. Zapusťte je asi 3 cm hluboko (obr. 1 a 2 ). Rozestup ruliček (a tím hustota) závisí na tom, jak moc chcete mít stromek hustý a vysoký a na poloměru oplétaného předmětu. Já volila rozestup mezi jednotlivými ruličkami cca 4 cm při poloměru jehlanu 9 cm. Ruličky pak ohněte směrem ven, aby byly k oplétanému předmětu kolmo (obr. 3).

Stromeček 01
Stromeček 01
 
Stromeček 02
Stromeček 02
 
Stromeček 03
Stromeček 03

Přidejte jednu pomocnou ruličku, kterou položíte přes jakoukoli jinou (nebo tu pomocnou můžete mít už vlepenou těsně vedle nějaké ruličky, obr. 4).A začněte plést klasické točené pletení (obr. 5). Podle oplétaného předmětu Vám pletení drží přesně tvar. Vy jen navíc trochu utahujete, abyste pletli přesně podle předmětu, který se Vám zužuje. Až dopletete ke špičce, tak můžete buď jednotlivé ruličky ustřihnout a přilepit přes sebe, obr. 6 (jak je to ukázáno u zakončování podkovy), nebo ruličky jednoduše svázat a nechat je trčet nahoru.

Stromeček 04
Stromeček 04
 
Stromeček 02
Stromeček 02
 
Stromeček 06
Stromeček 06

Na ně pak můžete přidělat nějakou ozdobu jako špici stromku. Nakonec odlepte spodní části ruliček ze čtvrtky (obr. 7 a 8). A můžete je buď ohnout dovnitř a přilepit (obr. 9), nebo na ně nastavit další ruličky a plést dál dolů (a rozšiřovat).

Stromeček 07
Stromeček 07
 
Stromeček 08
Stromeček 08
 
Stromeček 09
Stromeček 09

Po zakončení (obr. 10) už zbývá jen nabarvit (obr. 11), nalakovat a nazdobit (obr. 12).

Stromeček 10
Stromeček 10
 
Stromeček 11
Stromeček 11
 
Stromeček
Stromeček

Zvolila jsem tento způsob pletení stromku, protože mi přijde nejjednodušší a stromek má pravidelný tvar. Když pletu bez formy, tak raději pletu shora dolů. A to tak, že si svážu potřebný počet ruliček (včetně té pomocné), se kterými pak začnu plést (viz začátek pletení podkovy) a pomalu rozšiřovat. Čtvrtka je také snadno dostupný materiál a můžete si přesný tvar stromečku zvolit sami. Nebo si můžete koupit jehlan z polystyrenu, udělat jehlan z floristické hmoty,... Lépe se plete zespodu z toho důvodu, že vám stromek stojí širší částí na stole. Ale někomu se může plést lépe, když se mu pletení rozšiřuje, než zužuje.

 

Papírový zvoneček

Papírový zvoneček točeným pletením můžete plést úplně stejně jako papírový stromeček. Vezměte polystyrenový zvonek, na který zespodu nalepte (přišpendlete) konce ruliček, položte pomocnou ruličku a můžete začít oplétat. Zakončení na obou stranách zvonečku je také shodné jako u stromečku. Čím větší zvonek budete plést, tím se Vám to bude dělat lépe.

 

.

Kopírování obsahu

Kopírování našich textů do Vašich stránek bez odkazu na nás je považováno za krádež. Přečťěte si: eAdvokacie

.

Novinky

Fungující stránky

Webové stránky jsou po delší době opět funkční. Bohužel ne plně. Problémy jsou ještě s galerií, ale ty, doufám, budou brzy také vyřešené. Děkuji za trpělivost.

Betonové dekorace a šperky

Během roku 2018 jsem vyzkoušela novou techniku - práci s betonem. Zle z něj udělat betonové obaly na květináče, svícny, krmítka pro ptáky, ale třeba i originální šperky...

Číst dál...

Betlémské trhy v Třebechovicích p.O. 2015

Jak jsem již informovala, v sobotu 19.12.2015 proběhl pro velký úspěch 2. ročník Třebechovických trhů...

.

Číst dál...