Návštěvnost

Dnes62
Tento týden863
Tento měsíc2583
Celou dobu1273721

Kraslice

Zdobení kraslic si asi většina z nás vyzkoušela ve školce, kdy se voskovkami pokoušela na vyfouknutém vajíčku vytvořit nějaký vzorek. Většinou se však jednalo o nedokonané puntíky. S voskovkami jsem pokračovala i doma s mamkou. Časem se tyto výtvory daly nazývat i velikonočními vajíčky.

Voskovaná kraslice

Voskovaná kraslice je asi jednou z nejstarších technik, kde se na vajíčko nanáší horký vosk špendlíkem, který je upevněn na násadce (většinou obyčejné tužce). Špendlíkem vytváříte vzor ve tvaru teček, slziček, čárek…. Po celou dobu malování je nutné vosk mírně nahřívat nad kahanem. Po nakreslení vzoru obarvěte vajíčko běžným způsobem. Pozor, aby voda nebyla moc horká a nesmyla vosk. Po obarvení a oschnutí vajíčka můžete vosk opatrně seškrabat. Případně ozdobit dalším motivem, obarvit, ozdobit, obarvit… a až nakonec vosk seškrabat. Tím Vám vznikne vícebarevný vzor. Pozor, abyste nanášeli barvu od nejsvětlejší po nejtmavší.
Zdobit voskem můžete i na nabarvená vajička. Nebo bílá vajíčka, na která budete nanášet bílý nebo barevný vosk. Můžete použít více barev vosku, který se již neseškrabává.
Kraslice se pak položí do košíků nebo na zasetou travičku v květináči, ale také se zavěšuje na barevných stuhách na větvičky ve váze či na zahradě. Na vytvoření voskovaných kraslic se používají nejčastěji slepičí vejce.

Vajíčka barvená v cibulové slupce

Asi nejčastější úprava velikonočních vajíček je jejich obarvování v potravinovém barvivu, které je k tomuto účelu určeno, nebo vajíčka barvená v cibulové slupce. V tomto případě vajíčka vařte buď samostatně, nebo omotaná punčochou (na koncích utaženou) v cibulových slupkách. Zdobení můžete doplnit přírodními motivy - lístečky, květy a podobně, které vložte při barvení pod punčochu.

Vajíčka zdobená slámou

Před několika lety mě nadchla technika zdobení vajíček slámou. Vejce předem obarvěte (klasické potravinové barvivo, cibulová slupka, barva na kůži, barva ve spreji…). Na tmavém pozadí sláma lépe vynikne. Slámu (nejlépe ječmen), zbavte kolínek, po délce rozřízněte ostrým nožem nebo žiletkou, namočte ji do vody a opatrně rozžehlete. Ze stébel si nastříhejte různé motivy - proužky, kosočtverce, trojúhelníky. Kulaté tvary buď můžete vystřihnout ostrými nůžkami, nebo na to existují speciální nářadí. Ze základních tvarů se skládají různé geometrické obrazce a ornamenty. Ty na vejce lepte lepidlem (Herkules). Lepidlo nanášejte hlavičkou špendlíku nebo párátkem. Každý kousek slámy přeneste buď pinzetou, nebo párátkem (na které se sláma přes lepidlo nalepí) na vejce a přitiskněte měkkým hadříkem. Při práci je potřeba hodně trpělivosti, zdobení jednoho vajíčka může trvat i několik hodin.

kraslice.jpgMadeirová kraslice

Naposledy objevenou technikou je pro mě zatím madeirové zdobení kraslic. Toto zdobení je inspirováno výšivkou - šitou krajkou. Vyfouknuté vajíčko by mělo být nejlépe bílé a především jednobarevné (na flekaté). Otvory je lepší si předem načrtnout obyčejnou tužkou. Vajíčko elektrickou modelářskou vrtačkou vyvrtejte (např. kolečka, slzičky, srdíčka), které „dodělejte“ ručně pomocí kulatého pilníku. Vajíčko držte pevně v ruce a vrtejte jemným tlakem. Během této práce Vám určitě pár vajíček popraská, chce to tedy více trpělivosti než u ostatních technik. Vyvrtané vajíčko pak ponořte do zředěného Sava, abyste se zbavili blanek uvnitř vajíčka. Dírky zvýrazněte obtahováním bílým (či barevným) voskem – buď rozpuštěnou voskovkou, nebo titanovou bělobou s včelím voskem.

Vejce můžete zdobit i ubrouskovou technikou. Vystřihněte motivy z ubrousku, odstraňte dvě spodní vrstvy, opatrně přilepte na vejce a nalakujte.

 

 

Galerie

 

.

Kopírování obsahu

Kopírování našich textů do Vašich stránek bez odkazu na nás je považováno za krádež. Přečťěte si: eAdvokacie

.

Novinky

Fungující stránky

Webové stránky jsou po delší době opět funkční. Bohužel ne plně. Problémy jsou ještě s galerií, ale ty, doufám, budou brzy také vyřešené. Děkuji za trpělivost.

Betonové dekorace a šperky

Během roku 2018 jsem vyzkoušela novou techniku - práci s betonem. Zle z něj udělat betonové obaly na květináče, svícny, krmítka pro ptáky, ale třeba i originální šperky...

Číst dál...

Betlémské trhy v Třebechovicích p.O. 2015

Jak jsem již informovala, v sobotu 19.12.2015 proběhl pro velký úspěch 2. ročník Třebechovických trhů...

.

Číst dál...