Návštěvnost

Dnes60
Tento týden861
Tento měsíc2581
Celou dobu1273719

Artyčokové výrobky

Zde se s Vámi pokusím podělit o informce o artyčokové technice, které jsem pochytila různě na internetu, nabo které mi poradila Radka Krejčová, která již kurzem prošla. Na tuto techniku si připravte korpus z polystyrenu (kouli, zvoneček, věneček, jehlan,...), látku nebo stužky, nůžky a špendlíky. Můžete kombinovat libovolné tvary korpusů či barvy stužek. Obzvláště pěkně vypadají stužky, které mají zlatý nebo stříbrný okraj.

 

Artyčoková koule

Kouli si rozdělte na pravidelné čtvrtiny (obr. 1) nebo osminy. To proto, abyste udrželi přesně směr vpichování stužek a potkali se z obou stran na přesném místě. U některých polystyrenových korpusů jsou již tyto čáry vytvořeny, tak máte ušetřenou práci. Stužky si nastříhejte na proužky. Jejich délka musí být o něco větší než dvojnásobek šířky. Uchopte jeden proužek stužky, propíchněte ho ve středu horní strany - rubové a připíchněte do koule, kde se naznačené čáry protínají, aby byla jedna čára uprostřed tohoto proužku (obr. 2).

Artyčoková koule 00
Artyčoková koule 00
Artyčoková koule 01
Artyčoková koule 01
Artyčoková koule 02
Artyčoková koule 02

 

Pokud používáte silnější stužku, tak si ji rozstihněte podél na dvě užší stužky. Pak vpichujte špndlík u té hrany, kertá je vyztužená. Pak uchopte horní dva rohy a přehněte je podle obr. 3 dovnitř a přichyťte špendlíky. Po té přichyťte špendlíky i nově vzniklé rohy (obr. 4). Přichyťte vždy obě vrstvy stužky. Obě vrstvy stužky by měly končit ve stejné úrovni. Stejným způsobem přichyťte stužku i na protější straně (obr. 5) a pak i mezi těmito stužkami umístěte další dvě (obr. 6). První řadu máte hotovou.

Artyčoková koule 03
Artyčoková koule 03
Artyčoková koule 04
Artyčoková koule 04
Artyčoková koule 05
Artyčoková koule 05

 

Následující řady můžete dělat stejným způsobem, nebo je nakombinovat dalším způsobem zdobení. Ten je následující. Vezměte si proužek stužky a přehněte si ho do trojúhelníku viz obr. 7, obraťte ho a přišpendlete ho (puze za rohy) pod jeden trojúhelník z předchozí řady (obr. 8).

Artyčoková koule 06
Artyčoková koule 06
Artyčoková koule 07
Artyčoková koule 07
Artyčoková koule 08
Artyčoková koule 08

 

Stejně tak i na protější straně (obr. 9) a pod každé dva trojúhelníky z první řady (obr. 10). Aby byl vzorek hustší, přišpendlete mezi každé dva trojúhleníky z druhé řady ješte další (obr. 11, 12). Při tvorbě každé řady kontrolujte, zda se schovají špendlíky z předchozí řady.

Artyčoková koule 09
Artyčoková koule 09
Artyčoková koule 10
Artyčoková koule 10
Artyčoková koule 11
Artyčoková koule 11

 

Další řadu můžete udělat stejným způsobem jako řadu první. Tzn., proužek stužky propíchněte ve středu horní strany a připíchněte do koule, kde se Vým naznačené čáry protínají (obr. 13). Horní dva rohy a přehněte dovnitř a přichyťte špendlíky. Stejným způsobem přichyťte čtyři stužky u označných čar (obr. 14). Mezi každé dva trojúhleníky z třetí řady přišpendlete ješte další (obr. 15, 16). Trojúhleníky, které se mírně přes sebe překrývají, můžete přichytit jedním špendlíkem (ne každý zvlášť).

Artyčoková koule 12
Artyčoková koule 12
Artyčoková koule 13
Artyčoková koule 13
Artyčoková koule 14
Artyčoková koule 14

 

Takto zdobte do půlky koule (obr. 17) a stejným způsobem si začněte i na protější straně koule. Zdobte, až se obě nazdobené polokoule setkají (obr. 18).

Artyčoková koule 15
Artyčoková koule 15
Artyčoková koule 16
Artyčoková koule 16

 

Do středu koule připíchněte špendlíkem stužku (obr. 19) a věďte ji kolem dokola, abyste začistili spoj mezi oběma polokoulemi (obr. 20). Stejným způsobem můžete přidělat ještě jednu, užší stužku, rozdílné barvy (obr. 21, 22 a 23). Doporučuji ji připíchnout na opačné straně než tu první, tím tu spodní připevníte na více místech. Na konci stužky můžete vytvořit očko pro pověšení.

Artyčoková koule
Artyčoková koule

 

 

Artyčokový zvoneček

Obodbně můžete nazdobit i zvoneček. Já jsem si jeho část pro tento případ natřela zlatým práškem rozpuštěným v laku. Začněte zdobit od spodu. Pokud zvoneček nemá vyznačené rozdělení, tak si ho tužkou naznačte. Vezměte si proužek stužky a přehněte si ho do trojúheníku (u koule to je druhá řada), obraťte ho a přišpendlete na okraj k označené čáře (obr. 1). Takto si přišpendlete trojúhelníky ke každé čáře. Další řadu vložte mezi již přišpendelené trojúhelníky (obr. 2, 3).

Artyčokový zvoneček 00
Artyčokový zvoneček 00
Artyčokový zvoneček 01
Artyčokový zvoneček 01
Artyčokový zvoneček 02
Artyčokový zvoneček 02

 

Podle hustoty, můžete vložit mezi tyto řady ještě další řadu (obr. 4, 5). Takto ozdobte celý zvoneček. Opět můžete kombinovat barvy. Na vrcholu jsem ubírala počet trojúhelníků v řadě, ale stále dbala na to, aby byly špendlíky z předchozích řad schované (obr 6). Vrch ozdobte poutkem či mašlí (obr. 7).

Artyčokový zvoneček 03
Artyčokový zvoneček 03
Artyčokový zvoneček 04
Artyčokový zvoneček 04
Artyčokový zvoneček 05
Artyčokový zvoneček 05
Artyčokový zvoneček
Artyčokový zvoneček

 

Artyčoková květina

Z malých polystyrenových kuliček můžete vytvořit pěkné kytičky. Na Vánoce můžete udělat vánoční hvězdu. Na malou polystyrenovou kuličku našpendlete čtvereček zlaté nebo žluté látky (stužky), obr. 1. Proužek červené stužky propíchněte ve středu horní strany a připíchněte do středu zlaté nebo žluté látky, ale špendlík nezapichujte nadoraz, jen napůl (obr. 2), budete ho vyndávat. Horní dva rohy a přehněte dovnitř a přichyťte špendlíky. Stejným způsobem přichyťte čtyři stužku kolem dokola (obr. 3).

Artyčoková kytka01
Artyčoková kytka01
Artyčoková kytka01
Artyčoková kytka01
Artyčoková kytka 03
Artyčoková kytka 03

 

Mezi každé dva trojúhleníky z druhé řady přišpendlete ješte další červené trojúhelníky o kousek níž (obr. 4), stále nezapichujte první špendlík ve stužce na doraz. Následují řady dělejte již ze zelené stužky vpichované stejným způsobem jako ty předchozí (obr. 5). Zelenou stužkou nazdobte několik řad (obr. 6).

Artyčoková kytka 04
Artyčoková kytka 04
Artyčoková kytka 05
Artyčoková kytka 05
Artyčoková kytka 06
Artyčoková kytka 06

 

Nakonec se špendlíky, které jste nezasunuli úplně, vytáhněte. Pokud tuto kytičku vložíte do květináčku nebo do nádoby, kde nebude vidět její spodní díl, stačí ozdobit asi 2/3 kuličky (obr. 6). Neozdobenou částí ji vložte do nádobky (obr. 7). Pokud bude vidět celá květina, postupujte ve zdobení dále, můžete zvolit i širší stužku. Samotné dno překryjte čtverečkem zelené stužky (látky).

Artyčoková Vánoční hvězda
Artyčoková Vánoční hvězda

 

Další výrobky tvořené touto technikou naleznete v galerii.

 

.

Kopírování obsahu

Kopírování našich textů do Vašich stránek bez odkazu na nás je považováno za krádež. Přečťěte si: eAdvokacie

.

Novinky

Fungující stránky

Webové stránky jsou po delší době opět funkční. Bohužel ne plně. Problémy jsou ještě s galerií, ale ty, doufám, budou brzy také vyřešené. Děkuji za trpělivost.

Betonové dekorace a šperky

Během roku 2018 jsem vyzkoušela novou techniku - práci s betonem. Zle z něj udělat betonové obaly na květináče, svícny, krmítka pro ptáky, ale třeba i originální šperky...

Číst dál...

Betlémské trhy v Třebechovicích p.O. 2015

Jak jsem již informovala, v sobotu 19.12.2015 proběhl pro velký úspěch 2. ročník Třebechovických trhů...

.

Číst dál...