Návštěvnost

Dnes32
Tento týden107
Tento měsíc1212
Celou dobu1257943

Mramorování

Mramorované CD
Mramorované CD
Mramorování je technika, kterou si můžete speciálními barvami ozdobit různé druhy povrchů, které se krátkým ponořením do vody nezničí. Výsledný efekt připomíná mramor, proto ten název. Tato technika je vhodná na papír, dřevo, hedvábí, sklo, umělé hmoty, vyfouknutá vajíčka, svíčky, textil, hedvábí, plexisklo, lepenku, polystyren, kov, obaly na knihy, proutí, kameny, květináče, papírové krabice, obaly na CD, poškozená CD a mnoho dalšího.

Mramorovací barvy jsou vyrobeny na bázi org. rozpouštědla, proto je dobré pracovat v dobře větratelné místnosti. Navíc jsou barvy silně přilnavé. Barvy nejsou krycí, používejte je tedy na světlý povrch, aby mramorování vyniklo (nebo předměty nejprve natřete bílou barvou).

 

Postup

Při tvorbě je lepší používat rukavice, staré oblečení a jako podklad staré noviny, protože barvy přilínají snad na vše ve svém okolí. Do misky nalijte vodu, při mramorování papíru je ale dobře přidat do vody trošku tapetovacího lepidla. A přidejte pár kapek barvy (2-3 barvy), kterou před použitím protřepejte. Je lepší začínat od tmavé do světlé, druhá barva vytlačuje první. Plocha vodní hladiny by měla být stejná nebo o něco větší než je povrch mramorovaného předmětu. Špejlí barvy opatrně zamíchejte, aby se vytvořily spirály a vlnovky. Během míchání můžete ještě přikapávat barvy. Lahvičky držte šikmo, ne kolmo. Dlouho neotálejte, nebo se vytvoří blána, kterou už nebudete moci na mramorování použít.
Mramorování předmětů ponořením (vaječných výfuků, papírových koulí, svíček, skleniček, váziček) by mělo být pomalejší, naopak vyjmutí by mělo být rychlé. Během ponořování můžete předmětem lehce otáčet.
Lehké a ploché předměty položte na hladinu opatrně tak, aby se nepotopily, pokládejte nejprve jednu stranu a při pokládání druhé můžete už tu první zvedat z hladiny.
Při mramorování např. krabičky nechte mramorovanou stranu chvilinku zaschnout a znovu namíchejte barvy a smočte postupně boky.
Větší předměty, např. stínítko,k květináč položte na hladinu k jedné straně, abyste je mohli celé otočit po hladině (pozor na velikost nádoby).
Zbytky barev na hladině již nelze znovu použít – setřete je proto (např. pomocí papírové utěrky).
Doba zasychání je různá, závisí na povrchu výrobku, který jste mramorovali. Většinou se pohybuje mezi 1 a 3 hodinami. Ale pozor u hladších nesavých povrchů (svíčky, CD), schnou déle, některé i několik dní...
Hotové mramorované výrobky je lepší přestříkat bezbarvým lakem, aby mramorování vydrželo déle a neloupalo se. Zdobené předměty lze otírat vlhkým hadrem.

 

Rady a tipy

Na hladině se barvy nesmíchají. Pokud chcete barvy míchat (např. zelenou ze žluté a modré), musíte tak učinit v nějakém malém kalíšku (od smetany do kávy) a teprve poté nakapat na hladinu.
Pokud jsou na mramorovaném předmětu nehezké sraženiny, zřejmě se nedal pozor při míchání barev na hladině, nebo se předmětem trhlo. Sraženiny nechte uschnout - většinou skončí jako násobná vrstva barvy, která je slabounká a ničemu nevadí. Nejjednodušší náprava u krabičky je přidat mašli ve vhodné barvě...
Při mramorování papíru a lehčích předmětů přidejte do vody trochu lepidla na tapety, aby se papír nepotopil.
Pokud mramorujete skleničky a další kuchyňské nádobí určené pro uchovávání potravin, servírování atd., ozdobte jen ty části, které se nebudou potravin přímo dotýkat nebo kterých se nebudete dotýkat ústy (v případě sklenic).

Postup včetně vyfocených kroků naleznete na stránkách paní Brýdové a Českého Kutila.
Také zde a zde.

 

Trochu jiný druh mramorování pomocí pěny na holení naleznete na těchto stránkách.
Výsledek je obdobný jako u klasického mramorování, jen barvy nejsou tak ostré.


Co je to Ebru, zjistíte zde.

 

Galerie

 

.

Kopírování obsahu

Kopírování našich textů do Vašich stránek bez odkazu na nás je považováno za krádež. Přečťěte si: eAdvokacie

.

Novinky

Fungující stránky

Webové stránky jsou po delší době opět funkční. Bohužel ne plně. Problémy jsou ještě s galerií, ale ty, doufám, budou brzy také vyřešené. Děkuji za trpělivost.

Betonové dekorace a šperky

Během roku 2018 jsem vyzkoušela novou techniku - práci s betonem. Zle z něj udělat betonové obaly na květináče, svícny, krmítka pro ptáky, ale třeba i originální šperky...

Číst dál...

Betlémské trhy v Třebechovicích p.O. 2015

Jak jsem již informovala, v sobotu 19.12.2015 proběhl pro velký úspěch 2. ročník Třebechovických trhů...

.

Číst dál...