Návštěvnost

Dnes164
Tento týden311
Tento měsíc2547
Celou dobu1269640

Frivolitkování

Frivolitkování (člunkování) patří k méně známé technice ručních prací. Frivolitková krajka je složena z mnoha drobných uzlíčků a jejím nejbližším příbuzným je síťování, případně drhání. Používají se k dekorativním účelům (dečky, lemy ubrusů, obrázky, šperky apod.) nebo jako ozdoby na oděvech. Krajka vytváří dojem jemnosti a křehkosti.

Frivolitkování-detail dečky
Frivolitkování-detail dečky
Principem frivolitkové krajky je frivolitkový uzel složený ze dvou uzlíků. Uzle jsou vázány z jedné nitě. Pokud jsou uzly vázány dál od sebe, po jejich dotáhnutí se v místě původní mezery vytvoří očko, pikotka. Ta slouží buď jako dekorativní prvek nebo k propojování jednotlivých prvků vzoru. Výhodou je, že tato ruční práce zabere málo místa a dá se tak vzít skoro všude.

Jsou dva způsoby jak tuto krajku tvořit. Od toho se také liší pomůcky pro výrobu. Krajka tvořená pomocí člunku nebo krajka tvořená pomocí jehly.
Dřevěný člunek
Dřevěný člunek
V prvním případě je člunek malý zásobníček nitě. Je základním nástrojem pro vytváření frivolitkové krajky. Člunek může být buď plochý, obvykle dřevěný – to je nejstarší a nejjednodušší verze, ale ruka se dotýká nitě a může ji "upotit". Moderní člunek má oválný tvar tvořený ze dvou kusů, je vyroben z umělé hmoty. Nit se ovíjí okolo středu a je člunkem chráněna. Ještě novější člunky mají dokonce na jedné straně malý háček.
Frivolitkuje se buď jedním člunkem, dvěma člunky, člunkem a klubíčkem, nebo se výjimečně použijí i tři člunky. Počet člunků nám vlastně udává počet samostatně využitelných pracovních nití.
Na jemné krajky je osvědčeným materiálem háčkovací příze kordonet nebo perlovka.
Další pomůcky jsou háček (velikost volíte podle síly použité příze), jehla (k zapošití zbylých konců příze do krajky), případně šablona, která slouží ke zhotovení pravidelných stejnoměrně velkých pikotek, a nůžky. Frivolitkovou krajku lze dozdobit korálky.

Základy frivolitkování na jehle = needle tatting
Frivolitkování touto technikou jsem již také vyzkoušela. Žádný fotopostup sice ještě nemám, ale můžete se na něj podívat těchto stánkách, kde je tato technika pěkně popsaná a doplněná obrázky.

Samotné "uzlíkování" je touto technikou o dost jednodušší. Nestane se Vám, že se uzlíky zašmodrchají. Ale pro mě mají malou nevýhodu, že uzlíky, které uvazujete na jehle a po té jimi provléknete niť, tak jsou stále takové volné. S člunkem dotahujete uzlíky přesně na niť. 

Ale záleží na každém z Vás, co si vyzkoušíte a co Vám lépe padne :).

 

Další stránky naleznete zde, zde a zde.

Frivolitkované výrobky si můžete prohlédnout v mé GALERII.

 

.

Kopírování obsahu

Kopírování našich textů do Vašich stránek bez odkazu na nás je považováno za krádež. Přečťěte si: eAdvokacie

.

Novinky

Fungující stránky

Webové stránky jsou po delší době opět funkční. Bohužel ne plně. Problémy jsou ještě s galerií, ale ty, doufám, budou brzy také vyřešené. Děkuji za trpělivost.

Betonové dekorace a šperky

Během roku 2018 jsem vyzkoušela novou techniku - práci s betonem. Zle z něj udělat betonové obaly na květináče, svícny, krmítka pro ptáky, ale třeba i originální šperky...

Číst dál...

Betlémské trhy v Třebechovicích p.O. 2015

Jak jsem již informovala, v sobotu 19.12.2015 proběhl pro velký úspěch 2. ročník Třebechovických trhů...

.

Číst dál...