Návštěvnost

Dnes59
Tento týden860
Tento měsíc2580
Celou dobu1273718

Barvy a laky

Barvy
Barvy
Barvy

Barvit můžete několika druhy barev. Záleží na na tom, jakého výskedného odstínu chcete dosáhnout. I způsoby barvená se mohu lišit. Zde uvedu základní barvy, laky, lepidla i způsob jejich nanášení.

 

 

 

Mořidla na dřevo
Mořidla na dřevo
Velmi oblíbená jsou mořidla na dřevo. Ta rozdělujeme na lihová (zapáchají) (namíchaná 0,5 l, 40 až 60 Kč) a vodou ředitelná (bez zápachu). Mořidla prodávají i v prášku (40 g, cca 45 Kč). Toto množství se smíchá s 0,5 l vody (dle návodu na zadní straně). U těchto barev je někdy potřeba více nátěrů (2 až 3), protože barva nepřekryje tisk. Záleží na druhu papíru a na barvě, případně na naředění. Mořidla nezpevní výrobek. U natírání můžete mít naopak pocit, že výrobek „křehne“.

 

 

Barvy na textil
Barvy na textil
Podébného výsledku jako mořením dosáhnete i barvením v barvách na textil, potravinářských barvách, barvách na vajíčka.Tyto všechny práškové barvy a mořidla můžete mezi sebou míchat. Vyzkoušet také můžete barvení v cibulových slupkách či v rozpustné kávě.

 

Balakryl
Balakryl

Způsob, jak překrýt tisk na ruličkách je ten, že budete barvit Balakrylem (0,7l, cca 145 až 160 Kč). Výrobek dosáhne vysoké pevnosti. Přidáním jakýchkoli tónovacích barviček (Primalex, Remal, Kolorka, Color line…) do bílého Balakrylu můžete dosáhnout nepřeberného množství odstínů.

 

 

Tónovací barvičky
Tónovací barvičky
Pokud použijete samotné tónovací barvičky, tak se tisk na ruličkách nepřekryje a ve většině případech bodou ruličky flekaté. Přidáním velmi malého množství bílého Balakrylu dosáhnete lepšího překrytí tisku a homogennější barvy, než když je použijete samotné.

 

 

Remakol
Remakol
Barvy Ramakol (0,25 kg, 17-30 Kč, záleží na barvě) mají tu výhodu, že jsou husté (lze ředit vodou) a překryjí tisk na ruličkách hned po jednom nátěru. Cena je také dobrá. Mezi sebou můžete barvičky bez problémů míchat. Nevýhoda je, že při pletení barva pouští na ruce (pokud pletete dopředu nabarvenými ruličkami) a poté i při lakování. Není tedy dobré lakovat výrobek, který máte vícebarevný – natřený těmito barvami). U jednobarevného výrobku je to ovšem jedno. Výrobek při nabarvení dosáhne vysoké pevnosti.

Barva GENIUS PRO
Barva GENIUS PRO
 

Barvy podobné Balakrylu jsou barvy GENIUS PRO (0,7l, cca 170 až 180 Kč). BArva je hustá, možnost ředit vodou. Odstíhů této barvy je také hodně. Po uschnutí je barva lesklá a má uzavřený povrch, není tedy potřeba výrobek po té lakovat.

 

Lazurovací lak
Lazurovací lak
 

Mořidlům jsou vzhledově podobné i lazurovací laky (0,7 l, cca 120 Kč) (barva + lak 2 v 1). Stejně tak jako mořidlo nezakryjí tisk.  Po jejich natření není již potřeba výrobek dále lakovat. Těmito lazurami dosáhnete krásného přírodního vzhledu.

 

 

 

 

Způsob barvení:

Barvit můžete několika způsoby. Záleží na druhu barvy, na tom, jestli barvíte ruličky dopředu nebo až po upletení celého výrobku. Jednobarvený výrobek můžete nabarvit až po jeho upletení. Do předu musíte barvit v tom případě, že pletete nějaký vícebarevný vzor.

Natírání štětcem
Natírání štětcem

 

BARVENÍ PO UPLETENÍ - jednobarevný výrobek

 • Barvit můžete štetcem, kterým na již upletený výrobek nanášíte barvu. Vodou rozpustitelné barvy se krásně vpijí do všech mezer. U hustších barev může být problém, že se všude nedostanou.
 • Obarvovat hotový výrobek lze i barvou, kterou nalijete do rozprašovače. Takto lze barvit pouze barvami, které jsou velmi řídké. Musí se dát i pozor na to, aby byly dobře rozpuštěné a neucpaly rozprašovač. Po nabarvení by se měl rozprašovač důkladně vymýt.

   

BARVENÍ PŘED PLETENÍM - jedno- i vícebarevný výrobek

Barvení po jedné ruličce
Barvení po jedné ruličce

 • Barvit lze každou ruličku zvlášť natíráním štětcem. Takto se natírají především ruličky hustými barvami. Po natření se rulička musí položit na dva vyvýšené body (dřívka, laťky), aby se nepřilepily k podložce ani sami k sobě. Toto barvení je ale velmi pracné. 
 • Moření více ruliček
  Moření více ruliček
  Práškovými barvami (mořidla, barvy na textil, na vajíčka,...) před samotným pletením, můžete využít takový způsob, že si do nádoby (např. misky pod truhlík) položíte několik ruliček, které budete štětcem (lépe silnějším) přetírat barvou (viz obrázky). Pokud máte v misce mořidlo, můžete v něm ruličky vyválet. Ale pozor na to, aby se ruličky nezačaly rozlepovat. Při moření doporučuji mít rukavice, protože z rukou jde pak hodně špatně a hodně dlouho dolů. Zároveň dejte pozor na oblečení a nejbližší prostor.
  Sušení
  Sušení
  Nabarvené ruličky můžete na plech s novinovým papírem přes sebe poházet a nechat volně usušit. V zimě můžete plech položit na topení. Nebo vložit plech do mírně nahřáté trouby (např. po pečení). Po 1/2 hodině na 50 °C budete mít ruličky usušené.
  Barvení v PET lahvi
  Barvení v PET lahvi

 

 • Do PET lahve si přelijte rozmíchanou (a vychladlou) barvu. Barvit můžete i když máte v lahli pouze pár centimetrů barvy. Hrdlem lahve vsuňte několik ruliček, pěstí ruličky držte a závoveň jí ucpěte hrdlo lahve. Lahví trochu zatřepte, aby se obarvily ruličky vsunuté v lahvi. Po té ruličky pomalu vytáhněte, nechte okapat a zasuňte do lahve jejich druhou nenabarvenou část a opakujte postup. Nabarvené ruličky opět poházejte přes sebe a nechte uschnout.

 

 

Laky

Lak
Lak

Lak je téměř vždy potřebná vrstva. Používá se jako poslední vrstva, která má za úkol výrobek zpevnit ,dodat mu vyšší odolnost vůči vlhku či vodě.

 

Neječastěji je používán lak Balakryl Sportakryl (silnovrstvý 0,7 l, 170 Kč) nebo Balakryl Special Dixol (bezbarvý lazurovací lak 0,7 l, 120 Kč). Ten však je zředěnější oproti Sportakrylu a dělá slabší vrstvu. Výrobek vypadá lépe, poku je přelakovaný lesklým lakem.

 

 

Existují i různé barvy a laky ve spreji, ale ty bývají většinou podstatně dražší. Nanášet barvu i lak můžete štětečkem nebo pomocí rozprašovače, kam si tekutinu přelijete. Zde však pozor na konzistenci tekutiny, aby Vám vůbec rozprašovačem prošla. Po použití je důležité rozprašovač důkladně promýt. Každá z technik má své výhody a své nevýhody, každému vyhovuje něco jiného. Musí se vyzkoušet. Ceny barev a laků jsou pouze orientační, liší podle výrobce, ale i podle kraje.

Herkules malý
Herkules malý

Lepidlo

Univerzální lepidlo, které používám na vše, je Herkules. Obdobou lepidla Herkules je také od firmy Druchema Dispercoll nebo stavební lepidlo DUVILAX (je potřeba naředit). Výbornou pomůckou je Herkules s praktickým zakončením (viz obrázek vpravo), které používám na natírání malých úzkých ploch a především při uzávěrkách.

 

 

 

 

.

Kopírování obsahu

Kopírování našich textů do Vašich stránek bez odkazu na nás je považováno za krádež. Přečťěte si: eAdvokacie

.

Novinky

Fungující stránky

Webové stránky jsou po delší době opět funkční. Bohužel ne plně. Problémy jsou ještě s galerií, ale ty, doufám, budou brzy také vyřešené. Děkuji za trpělivost.

Betonové dekorace a šperky

Během roku 2018 jsem vyzkoušela novou techniku - práci s betonem. Zle z něj udělat betonové obaly na květináče, svícny, krmítka pro ptáky, ale třeba i originální šperky...

Číst dál...

Betlémské trhy v Třebechovicích p.O. 2015

Jak jsem již informovala, v sobotu 19.12.2015 proběhl pro velký úspěch 2. ročník Třebechovických trhů...

.

Číst dál...